OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Úvodná stránka

                                                ZIMA V ZÁHRADE

 

Zimná záhrada neponúka toľko farieb a vôní ako v lete, zato však vie upútať inými lákadlami. Úžasné diela – najmä na listoch a suchých plodoch – po sebe zanecháva mráz. Popri ich obdivovaní si môžete premyslieť, čo všetko vo svojej záhrade počas blížiacej sa sezóny zmeníte.

 

 

Živé ploty

Teraz máte príležitosť na zmladenie starších živých plotov z listnatých opadavých drevín (napríklad vtáčí zob). Ostrou pílkou zrežte živý plot na výšku asi 40 cm a väčšie rany ošetrite štepárskym voskom. Na jar začne plot obrastať, ale mal by mať dostatok priestoru a veľa svetla. Zmladzovať živé ploty zo vždyzelených drevín alebo z ihličnanov sa neodporúča. Z drevín, najmä novovysadených, nezabudnite striasať sneh – nahrňte ho ku koreňom (po roztopení zabezpečí dostatočnú vlahu).

Počas zimy nezabudnite:
• zaliať vždyzelené dreviny, zakrpatené dreviny v nádobách, rododendrony a čerstvo vysadené ihličnany (ale iba ak nemrzne);
• začať s výberom osív letničiek – papuliek, agerátov, šalvií, rudbekií. Misky s výsevným substrátom a výsevmi umiestnite na teplé a svetlé miesto – napríklad na okenný parapet;
• dať odhrnutý sneh na skalku a do porastov vždyzelených drevín;
• zrezať okrasné kry kvitnúce v lete – nátržníky, tavoľníky, budleu a perovskiu (koncom februára), nechajte od zeme asi len 3 očká;
• vysiať do skleníka prvú zeleninu (február);
• skontrolovať, či sa zimný kryt trvaliek neporušil;
• skontrolovať zimujúce subtropické rastliny a hľuzy. Počas teplejších dní vyvetrajte miestnosť, v ktorej sa tieto rastliny nachádzajú. Zalievajte ich len minimálne.

 

Všetko v záhrade nestrihajte

Ten, kto sa rozhodol na jeseň svoju záhradu detailne očistiť od všetkého suchého, napr. odstrihol odkvitnuté trsy okrasných rastlín, pripravil sa skutočne o veľa pekného. Vybrané trvalky, respektíve ich celé trsy, napríklad rozchodníky (Sedum spectabile), sápy, (Phlomis tuberosa), rudbekie (Rudbeckia), rebríčky (Achillea filipendulina), ježibaby (Echinops ritro), gypsomilky (Gypsophila paniculata), monardy (Monarda), floxy (Phlox paniculata), astilbe (Astilbe chinensis „Superba“) alebo agastache (Agastache) a nocovky (Oenothera), sú totiž vysoko atraktívne aj po tom, ako ich necháte po odkvitnutí len tak na záhonoch bez akéhokoľvek ďalšieho zásahu. Ostatné dokončí počas zimy srieň a sneh. Výsledok bude skutočne veľkolepý a fascinujúci, objavíte čarovné detaily a pôsobivú textúru. Takto môžete ponechať tieto rastliny až do jari, keď ich bude potrebné hlboko zrezať tesne nad zemou. Záhony takto nezostanú počas zimy úplne prázdne a nevzhľadné, ale naopak – budú zasa inak príťažlivé. Mimochodom, ak vplyvom snehu a dažďa tieto časti rastlín zmäknú, radšej ich odstráňte. Podobne dokážu dekorovať záhradu aj okrasné trávy, najmä ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis). Tento druh dokonca zmení počas zimného obdobia farbu zo žltohnedej na žltú a následne na hnedú. Metliny tráv sa postupne premenia na efektné huňaté páperie. Z iných druhov okrasných tráv sú v zime pekné kostravy, ostrice alebo perovník. Pôvab okrasných tráv, či už vyšších alebo nižších druhov, zvýrazní aj sneh, cez ktorý jednotlivé steblá potom nápadne vykúkajú. Takisto je z tohto dôvodu vhodnejšie okrasné trávy zrezať až skoro na jar. Vyššie druhy je však lepšie na zimu zviazať hrubším motúzom, aby sa pod ťarchou snehu trs nerozpadol do bokov. Vhodným kabátikom je pre ne tiež trstinová rohož, ktorá ochráni trávy pred zimnou vlhkosťou.

Najdôležitejšie zimné práce Napriek tomu, že zima už ovládla celú záhradu, stále možno vysádzať okrasné kry v prípade, že nemrzne, avšak nie chúlostivejšie. Takisto, keď práve nemrzne, je potrebné (a to počas celej zimy) občas zaliať ihličnany a vždyzelené kry (najmä tie čerstvo vysadené) a tiež výsadby trvácej zelene v nádobách na terasách. To isté platí napríklad o levanduli, rododendronoch a vonkajších jukách. Okrem toho, tam, kde sú tieto rastliny vystavené mrazivému a studenému vetru (zasa je to najdôležitejšie pri čerstvo vysadených exemplároch), bude potrebné vytvoriť im stabilnú ochrannú stenu a tá ich bude chrániť aj pred silným zimným slnkom. Začiatkom zimy, ak ste tak ešte neurobili, je najvyšší čas ochrániť ďalšie chúlostivejšie rastliny pred mrazom. Často sa totiž zimný kryt vplyvom vetra poškodí a je menej funkčný. Trvalkové záhony síce nepotrebujú špeciálne zakrytie, hoci vždy je lepšie nahrnúť na ne napadané lístie (ideálne vrstvu 5 – 8 cm) a to zaťažiť smrekovými vetvičkami (samozrejme, nutná je kontrola tohto krytu počas celej zimy). To isté platí aj o záhonoch s vysadenými cibuľovinami a dvojročnými rastlinami. Skalničky, respektíve skalky je takisto dobré zakryť smrekovými vetvičkami (ak ste nestihli na jeseň, môžete tak urobiť začiatkom zimy). Ihličie totiž zmierňuje silné slnečné žiarenie a mierne izoluje rastliny pretože zvyšuje pôdnu teplotu. Nevyhnutné však bude uložiť vetvičky do tvaru stanu, pretože len takto bude dažďová voda stekať k okraju skaliek a nebude ohrozovať skalničky. Je totiž lepšie, keď korene skalničiek zostanú počas celej zimy v suchu. Kryt zo smrekových vetvičiek je dobré položiť tiež  na záhony s bylinkami. Samozrejme, aj v prípade skalky, bylinkových i trvalkových záhonov platí, že najlepšou ochranou je napadaný sneh (nesmie byť ťažký a zľadovatený). Mimochodom, nemali by ste zabudnúť ani na obalenie črepníkov s vysadenými cibuľovinami či trvalkami. Ideálna je na to bublinková fólia či kokosová rohož. Korunky stromčekovitých ruží je tiež možné pripraviť na chlad ešte začiatkom zimy, a to ich zabalením do jutoviny, ktorá je vyplnená lístím a ihličím. Začiatkom decembra je príležitosť venovať pozornosť aj náradiu. Najdôležitejšie bude zoškrabať zvyšky zeminy (prípadne iných organických zvyškov) a kovové časti pretrieť handričkou namočenou v oleji. Drevené časti náradia bude dobré ošetriť voskom na drevo. Nezabudnite ani na to, že sneh síce počas zimy dokáže byť čarovný, ale pre záhradu aj nebezpečný. Len čo ho je na okrasných kroch a najmä na ihličnanoch veľa, treba ho striasť. Pod ťarchou snehu sa totiž dreviny môžu nielen zdeformovať, ale aj zlomiť. Stĺpovité formy ihličnanov bude vždy lepšie počas zimy zväzovať, aby sa pod napadaným snehom nerozpadli. Ani živé ploty neobľubujú priveľkú snehovú nádielku.

 

                                                                                                                                                    zdroj(web)