Založenie Trávnika -
V tejto téme sa budeme venovať kompletnému založeniu trávnika-
Pri zakladaní trávnej plochy musíme najskôr mať tzv.dobrú ornicu,inak povedané kvalitnú pôdu,ktorá musíme
na začiatku dobre vyrovnať,zbaviť kameňov a plochu najlepšie prejsť valcom alebo zrovnať rovnou doskou.Pôdu do hĺbky zrýľujte, prihnojte a "odľahčite" pridaním piesku,ten zaistí že bude lepšie príjimať vodu ku koreňom rastlín. Pred aktom výsevu odstráňte drobnú burinu, rozdrobte hrudky hliny a nechajte (2-3 týždne) pôdu "sadnúť".
Po tomto čase je pravdepodobné že na ploche vyklíčia nežiadúce buriny,Tie je najlepšie postriekať hebricídom,ja používam na tento účel BOFIX.Najlepší čas na vysievaný trávnik je jar (od apríla do polovice júna) a na jeseň (od septembra do prvej polovice októbra),cez leto vôbec neodporúčam,pretože vysoké teploty pôdu prehrejú a semeno nevyklíči.Keď máme pôdu vyrovnanú a utlačenú,prejdeme jemne hrablami po celej ploche,vytvoríme jemné pásy.
Trávne semená si vyberáme podľa účelu na ktorý budeme trávnik vyžívať.Po voľbe vhodného druhu trávnika rozsievame semená trávy v dvoch smeroch kolmých na seba. Na 1 m2 potrebujeme asi 30 g trávneho semena + 10-nú % rezervu na dosievanie (približne 200 g na 100 m2) v závislosti od zmesi. V praxi to znamená, že s jedným kilogramom osejeme plochu od 25 do 50 štvorcových metrov. Sejeme za bezveterného a suchého počasia. Aby bol výsev čo najpravidelnejší, rozdelíme si osivo na dve polovice a sejeme dvakrát krížom. Ručné vysievanie nie je namáhavé a pri malej ploche je zbytočné siahať po ručných sejačkách. Aby to bolo jednoduchšie, môžeme použiť osvedčený trik. Zmiešame osivo s pieskom alebo pilinami v takom pomere, aby sme ho v jednej hrstí mali toľko, koľko patrí na štvorcový meter. Niektoré zmesi môžu kombinovať malé semienka s veľkými, takže pri vysievaní budeme musieť byť opatrnejší. Vystriehneme moment bez vetra a sejeme z menšej výšky.
Po výseve semien železnými hrabľami jemne pohrabeme pôdu, aby sme semená trochu poprikrývali, prípadne celú plochu povalcujeme. Pri valcovaní pôda obalí semeno, ktoré potom lepšie klíči. Na menších či svahovitých plochách je vhodné zasypať semená tenkou vrstvičkou pôdy.Môžme použiť aj dlhú rovnú dosku po ktorej rovnomerne stúpame.
Nasledujúce dva týždne musíme venovať veľkú pozornosť zalievaniu, aby tráva vyklíčila. Za teplého a vlhkého počasia semená vzídu za 1 až 2 týždne. Zavlažovanie musí byť jemné, aby sa semienka nevyplavili.
Trávnatý porast treba chrániť pred záťažou až dovtedy, kým steblá nedosiahnu dĺžku aspoň desiatich centimetrov. V tomto štádiu je už koreňový systém dobre vyvinutý azačínajú sa vytvárať odnože, ktoré vytvoria základ budúceho trávnatého koberca.
Prvé kosenie vykonáme keď tráva vyrastie aspoň 10 cm. Pri kosení by sa nemali steblá skracovať viac ako o jednu tretinu ich celkovej dĺžky. Pri prvom kosení treba dbať na to, aby nože kosačky boli ostré, inak mladú trávu vytrhajú zo zeme. Kosíme vždy, keď trávnik má výšku 8 -10 cm, neskôr nechávame výšku strniska asi 4 cm. Keď trávnik príliš narástol, napríklad počas dovolenky, je lepšie skrátiť ho najskôr len čiastočne a na potrebnú výšku až po štyroch dňoch.
Položenie trávneho koberca -
- Ukladanie predpestovaných trávnikových plátov:
Ak ste sa rozhodli túto prácu urobiť sám ponúkame Vám niekoľko rád.
Podľa možností je trávnaté koberce potrebné uložiť čo najskôr. Celý proces by nemal trvať dlhšie ako 24-28 hod od ich vyrezania. V opačnom prípade je treba kotúče rozrolovať a pokropiť ich vodou s cieľom zamedziť ich znehodnoteniu. Jednotlivé kotúče trávnatého koberca je nutné ukladať čo najtesnejšie vedľa seba tak, aby nevznikli medzi nimi veľké medzery a aby boli kotúče z pohľadu na jednotlivé riadky vo vzájomnej viazanosti (viď obrázok). Ak medzi položenými plátmi vzniknú väčšie medzery, je nevyhnutné vyplniť ich jemnou zeminou.
V záujme zachovania rovnosti terénu odporúčame sa pohybovať po pevnom podklade, napríklad po drevenej doske položenej na pripravenej ploche, ktorá Vám pri ukladaní zároveň poslúži ako pomocné pravítko.
Po skončení ukladania trávových kotúčov celú plochu dôkladne povalcujeme, podľa možností valcom naplneným vodou a výdatne plochu zavlažíme s cca 20 l vody na m2.
Počas nasledujúcich 20 dní, kedy sa trávnik prekorení, je potrebné starať sa o zavlažovanie každý druhý deň.
Prvé kosenie po ukladaní treba vykonať po 6 až 8 dňoch.
Po troch týždňoch po uložení trávnatého koberca môžete postupne začať užívať Váš vysnívaný a krásny trávnik.